Makroniwelacja terenu 

    Stawianie nowych budynków oraz tworzenie dróg należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania terenu. Aby w danym miejscu mogło coś powstać, powierzchnia musi spełniać określone wymagania. Jednym z pierwszych etapów robót ziemnych jest zatem makroniwelacja terenu, czyli wyrównanie gruntu. 

    Czym dokładnie jest makroniwelacja terenu? 

    Pojęcie makroniwelacji pochodzi od dwóch słów: makro oraz niwelacja i oznacza zmianę wysokości (niwelacja) na dużym terenie (makro). Proces ten stosuje się głównie podczas złożonych projektów budowlanych, które wymagają robót ziemnych na zaawansowaną skalę. Wykonywane są one zazwyczaj podczas budowy obiektów infrastrukturalnych takich jak, chociażby drogi czy autostrady, oraz większych budynków np. osiedli mieszkaniowych czy biurowców. Poza wyrównywaniem gruntu makroniwelacja terenu obejmuje niekiedy również zmianę typu podłoża. Wszystko to ma wpłynąć nie tylko na funkcjonalność budowli, ale także bezpieczeństwo prowadzonych prac.
    Makroniwelacja terenu

    W jaki sposób dokonuje się makroniwelacji terenu?

    Do wykonania prac w ramach makroniwelacji terenu wykorzystywane są odpowiednie maszyny, takie jak: koparki samojezdne i gąsienicowe, ładowarki czy spycharki. Zastosowanie tej technologii pozwala w szybki i łatwy sposób pozbyć się nadmiaru gruntu i przetransportować go w miejsce, w którym jest potrzebny — w ten sposób nierówności zostają zlikwidowane. Proces makroniwelacji terenu poprzedzony jest wykonaniem dokładnych  pomiarów geodezyjnych. Dopiero analiza zebranych danych pozwala na rozplanowanie działań i ich rozpoczęcie

    Dowiedz się więcej na stronie internetowej: https://wibra.pl/roboty-ziemne/!