Toczenie karuzelowe

  Jak działa toczenie karuzelowe?


  Toczenie karuzelowe
  odbywa się na tokarkach karuzelowych i to właśnie stąd bierze ono swoją nazwę. Taki sposób toczenia ma wiele zalet, pozwala między innymi na wykonywanie detali o dużych gabarytach o wiele szybciej, wydajniej i dokładniej. Zaś budowa tokarek sprawia, że dostęp do przestrzeni roboczej jest bardzo mocno ułatwiony w stosunku do tradycyjnych tokarek.

  Jak zbudowane są tokarki karuzelowe?

  Tokarki karuzelowe mają wrzeciono o pionowej osi obrotu, na którym osadzona jest na stałe pozioma tarcza nazywana stołem. Pod względem budowy dzielimy je na:  tokarki karuzelowe uproszczone, tokarki karuzelowe jednostojakowe i tokarki karuzelowe dwustojakowe.

  Toczenie karuzelowe
  Toczenie karuzelowe
  • Tokarka karuzelowa — jej belka poprzeczna jest nieruchoma, suporty górne mają posuw w obie strony wzdłuż belki i prostopadle do belki. Istnieje też możliwość ustawienia ich pod kątem, co umożliwia toczenie stożków.
  • Tokarka karuzelowa jednostojakowa posiada stół obrotowy w postaci tarczy z nastawnymi szczękami lub zaciskami. Suport górny  mocowany jest na przesuwnej belce poprzecznej i ma ruch krzyżowy.
  • Tokarka karuzelowa dwustojakowa ma zazwyczaj dwa suporty górne i jeden lub dwa suporty boczna. Umożliwia wykonanie obróbki tokarskiej i innych operacji przy niezmiennym zamocowaniu przedmiotu na stole.

  Gdzie wykorzystywane jest toczenie karuzelowe i w jakich materiałach?


  Wiele firm na terenie Polski oferuje toczenie karuzelowe. Toczenie tego typu umożliwia obrabianie wielu elementów o przeróżnych kształtach, wykonanych z różnych materiałów, na przykład ze: stali, stali nierdzewnej, stali narzędziowej, aluminium, mosiądzu, brązu, żeliwa, staliwa, tworzyw sztucznych, żywic i innych.

  Dowiedz się więcej na https://zamech.elblag.pl/