Sklejka drewniana

  Meble od lat robione są głównie z drewna. Współcześnie coraz częściej przerabiamy ten surowiec tak, aby powstała różnego rodzaju sklejka drewniana. Jest ona tańsza, lżejsza i często bardziej wytrzymała. Masa paneli jest często zbyt duża i są one bardzo narażone na czynniki zewnętrzne, łatwo mogą ulec odbarwieniu. Na przykład drewno litowe pęka i wypacza się. Sklejka drewniana nie wykazuje takich właściwości. Posiada ona również większą tolerancję na zginanie, przez co pod tym względem jest lepsza, niż stal.

  Rodzaje sklejek

  Sklejka drewniana dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżniamy podział względem użytego kleju. Występują wtedy sklejki wodoodporne, półwodoodporne oraz suchotrwałe. Te pierwsze najlepsze są do zastosowania jako elewacja, ponieważ jest trwała i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Kleje używane do jej stworzenia to bakelitowe oraz syntetyczne. Suchotrwałe sklejki tworzy zazwyczaj klej mocznikowy. Aby utrzymać dobry stan, ta sklejka drewniana potrzebuje niskiej wilgotności powietrza. Istnieje również podział ze względu na rodzaje drewna. Wyróżniamy liściaste, iglaste oraz egzotyczne. Te pierwsze są łatwe w obróbce oraz bardzo estetyczne, dlatego często są wybierane na wyeksponowanych powierzchniach. Sklejka iglasta jest natomiast niezwykle wytrzymała i również niezwykle estetyczna.

  Sklejka z drewna

  Właściwości

  W porównaniu do innych materiałów wytwarzanych z drewna sklejka drewniana jest nawet 40% lżejsza. Jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz posiada niską przepuszczalność cieplną. Cechuje ją bardzo duża odporność na wyginanie i ściskanie, przez co jest bardziej wytrzymała niż drewno.

  Dowiedz się więcej na https://www.sklejkaorzechowo.pl/!