Przewóz zwłok z zagranicy

  Kiedy umiera ktoś bliski

  Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, mimo to, wciąż kiedy umiera ktoś bliski, czujemy smutek, żal, niekiedy także gniew. Uroczystość pogrzebowa to symbol upamiętnienia i pożegnania tej osoby. Ogromną traumą może być sytuacja, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła poza granicami naszego kraju, co skutkowało tym, że nie zdążyliśmy jej pożegnać. Dodatkowym obciążeniem staje się wtedy przewóz zwłok z zagranicy. Jak zrobić to sprawnie i całkowicie legalnie?

  Kilka niezbędnych formalności 

  Zazwyczaj przewóz zwłok z zagranicy do Polski jest koniecznością. Chcemy, aby bliskie nam osoby spoczywały w swoim ojczystym kraju, blisko swoich domów rodzinnych. Przewóz zwłok z zagranicy wiąże się jednak z dopełnieniem stosownych formalności uregulowanych w specjalnych do tego ustawach. Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku do starosty powiatu, w którym ma się odbyć pochówek. Powinien być rozpatrzony w ciągu 3 dni od złożenia, a po pozytywnej decyzji zostaje wysłany do polskiego urzędu konsularnego w kraju, z którego zwłoki zostaną sprowadzone. Wtedy konsul wydaje płatne zaświadczenie na przewóz zwłok z zagranicy, jego kwota to ok. 208 zł. 

  przewóz zwłok z zagranicy

  To też jest ważne!

  Kiedy chcemy sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy, warto skorzystać z usług doświadczonych w tej specjalizacji zakładów pogrzebowych. Transport powinien odbyć się specjalistycznym, oznakowanym karawanem, spełniającym wszystkie normy prawne i kryteria. Kierowca powinien być odizolowany od części przeznaczonej do przewozu zmarłego.  

  Sprawdź na https://charon24.eu/2020/12/03/transport-zwlok-z-zagranicy-poradnik/!