Przewiert sterowany

  Proces przewiertów nie jest prostą czynnością. I nie chodzi tu o potrzebę posiadania wyspecjalizowanego sprzętu i znających się na tej pracy fachowców. Największym problemem jest bowiem trudność precyzyjnych odwiertów na terenach zurbanizowanych. Nigdy nie wiadomo kiedy jakaś zapomniana rura, czy źle rozrysowane na planach kable nagle zagrodzą nam drogę. Tutaj pojawia się problem, bowiem starsze technologie przewiertów nie posiadają prostej odpowiedzi na to jak zmienić jego trajektorię i ominąć takie przeszkody. Dlatego właśnie nowoczesna technologia jaką jest przewiert sterowany, stała się tak niezbędna w naszym coraz szybciej urbanizującym się świecie.

   

  Czym jest przewiert sterowany?

   

  Jak wspomniano powyżej, największym problemem tradycyjnych metod przeprowadzania przewiertów była ich niewielka zdolność do zmiany raz obranego kierunku wiercenia. Przewiert sterowany umożliwia wykonywanie owych przewiertów. Tworzy to wiele nowych możliwości, zarówno w dziedzinie ich projektowania, jak i radzenia sobie z nie zaplanowanymi zmianami trasy takiego odwiertu. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym systemom sterowania i pomiaru, które co więcej sprawiają, że przewiert w prawie stu procentach pokrywa się z jego zaplanowaną trajektorią (co do tej pory nie było to takie pewne).

  Przewiert sterowany

  Otwór kierunkowy

   

  Warto wspomnieć, że przewiert sterowany przynależy do grupy tak zwanych otworów kierunkowych, które charakteryzują się skrzywieniem osi przewiertu. Takie skrzywienie zazwyczaj jest niezamierzone i może zepsuć uprzedni plan przeprowadzenia przewiertu, jednak podczas przewiertu horyzontalnego jest to w pełni kontrolowany i zaplanowany zabieg.

  https://www.telbest.pl/przewierty-sterowane.html#technologia-przewiertow-sterowanych