Przewiert sterowany

    Pierwszy przewiert sterowany miał miejsce w latach 60-tych. Wówczas to, amerykańska jednostka wojskowa skonstruowała wiertnicę udarową, która funkcjonowała za pomocą sprężonego powietrza. Z kolei pierwszy przewiert sterowany w Polsce odbył się w 1991 roku. Został on zrobiony w celu przeprowadzenia stalowego gazociągu pod powierzchnią Wisły.

    Przewiert sterowany

    Ważny początek

    Ta technologia zastępuje prace wykopkowe. Cały proces jest wykonywany za pomocą wiertnicy, która umieszczana jest na poziomie terenu. Przed rozpoczęciem przewiert sterowany, należy dokładnie zdiagnozować tzw. „punkt wejścia”. Jest to miejsce, w którym głowica wraz z instalacją wiertniczą jest wprowadzana w powierzchnię. Warto pamiętać, że długość przewiert sterowany można stopniowo skracać, za pomocą wykopków docelowych.

    Rozwiercanie

    Dużą uwagę należy poświęcić drugiemu etapowi przewiertu. Doświadczeni pracownicy mają zadanie wymiany głowicy wiercącej, na głowicę rozwiercającą. Jej rozmiary muszą być odpowiednio dobrane, aby przewiert sterowany nie był zbyt wąski do wielkości danego medium. Najczęściej stosuje się głowicę rozwiercającą typu zamkniętego, z możliwością wymiany zębów urabiających. Przy etapie rozwiercania, kolejnym ważnym narzędziem jest żerdzie wiertnicze. Wspomaga ono szybsze urabianie gruntu podczas przewiert sterowany. Służy także przy utrzymywaniu w danej pozycji przewodu wiertniczego. Następnym krokiem jest wprowadzenie tzw. „rozwiertaka”. Wykonuje on ostatnie poszerzenie, a za nim równocześnie wprowadzany jest rurociąg. Zobacz więcej na: https://www.telbest.pl/przewierty-sterowane.html