Przekładnie ślimakowe

    Przekładnie ślimakowe to koła zębate stykające się ze ślimakiem, który można obracać, aby zapewnić ruch liniowy dużego koła zębatego. Podstawowym działaniem tego systemu jest dostarczenie ruchu obrotowego do innego obracającego się wału, zwanego „śrubą pociągową” lub „osią prowadzącą”. Przekładnie ślimakowe posiadają śrubę pociągową, która jest zawsze montowana równolegle do ziemi. Ślimacznica jest do niej montowana prostopadle (pod kątem prostym). Gwintowany wał ślimacznicy przechodzi przez otwór w śrubie pociągowej, a jego gwinty powodują jego obrót, gdy zazębiają się z gwintami na śrubie pociągowej.

    Zastosowania

    Przekładnie ślimakowe to rodzaj układu przekładniowego, który jest używany w wielu zastosowaniach. Są często używane w aplikacjach, w których obciążenie jest osiowe lub promieniowe, a moc jest obrotowa. Przekładnie ślimakowe najczęściej stosuje się do przenoszenia mocy z silnika elektrycznego na obracający się wał, np. w wiertarce, przenoszenia momentu obrotowego z jednego wału na drugi, np. we frezarce, przekształcenia ruchu obrotowego w ruch liniowy, na przykład w tokarce lub routerze CNC.

    Maszyny ślimakowe

    Rodzaje

    Przekładnie ślimakowe występują w dwóch rodzajach, walcowym i globoidalnym. W pierwszym typie kołem napędzającym jest ślimak. Przekładnie ślimakowe globoidalne charakteryzują się tym, że ślimak i ślimacznica są globoidami. Ślimak obejmuje ślimacznicę zwojami na dużej części obwodu, zwiększa to pole dolegania i obciążenie rozkłada się na więcej ząbków.

    Dowiedz się więcej na https://zamech.elblag.pl/przekladnie-mlynowe/!