Projektowanie mostów

    Dzisiejsza infrastruktura drogowa sprawia, że przemieszczanie się z puntu A do punktu B jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Nie musimy już zastanawiać się, czy dany teren jest przejezdny lub w jaki sposób ominąć rzekę, aby nie nadkładać zbyt wiele drogi. Duży wpływ na udogodnienia podróżnicze ma projektowanie mostów. Dzięki tym konstrukcjom możliwe jest sprawne pokonywanie przeszkód wodnych i lądowych bez konieczności objeżdżania ich dookoła.   

    Z czego składa się most?

    Konstrukcja, tworząca most, składa się z podpór (przyczółków i filarów) oraz tzw. ustroju nośnego, czyli przęseł. Na ustrój nośny składają się dźwigary główne, pomosty oraz elementy usztywniające, zwane stężeniami. Projektowanie mostów może zakładać użycie różnego rodzaju materiałów. Ich dobór zależy od ich przeznaczenia, rozmiaru oraz nacisku, jaki most będzie musiał wytrzymywać. Najczęściej wykorzystywanymi surowcami podczas budowy są: drewno, kamień, beton oraz stal (rzadziej wykorzystywane jest także aluminium). 

    Projektowanie mostów

    Najdawniejsze mosty 

    Projektowanie mostów nie jest pomysłem współczesności. Mosty budowano już w czasach starożytnych, składały się one wówczas z drewnianych kłód, lian lub lin konopnych. Prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie stali się konstruktorzy z cesarstwa rzymskiego, których kamienne budowle łukowe przetrwały po części nawet do dzisiaj. Polskim najstarszym mostem jest najprawdopodobniej ceglany most w Grudziądzu, którego powstanie datuje się na XIII wiek. O ile samo projektowanie mostów jest więc pomysłem sprzed tysięcy lat, o tyle dzisiejsze czasy zdecydowanie pomogły rozwinąć się tej dziedzinie i usprawniły związane z nią prace. 

    Zapraszamy do sprawdzenia oferty na stronie internetowej: https://wibra.pl/projektowanie/