Projektowanie budynku

  Metodyka BIM to nowoczesna technologia modelowania informacji o budowli, której jedną z lepszych korzyści jest cyfryzacja realizacji projektu budowlanego. Technologia jest jedną mniej znanych na rynku, jednak jest warta zainwestowania, gdyż znacznie przyspiesza proces projektowania, umożliwia przechowywanie dużej ilości danych oraz parametrów, a także usprawnia przesyłanie informacji pomiędzy uczestnikami projektu. BIM, czyli inaczej Building Information Modeling to przyszłościowa inwestycja dla firm budowlanych, gdyż umożliwia uzyskanie przewagi rynkowej.

  Standardy planowania projektowego BIM

  Procesy w zarządzaniu projektu budowlanego wymagają przekazywania dużej ilości danych oraz angażuje w pracę wiele wykwalifikowanych uczestników. Metodyka BIM pozwala na określenie i zdefiniowanie rezultatów oraz korzyści oczekiwanych z realizacji projektu budowlanego na dużo wcześniejszym etapie niż w przypadku tradycyjnych metod zarządzania procesami projektowymi. 
  metodyka bim

  Alternatywa dla inwestora publicznego

  W kwietniu 2022 roku powstała grupa robocza ds. BIM przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, a jej zadaniami od blisko 18 miesięcy to przygotowywanie administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego do realizowania projektów inwestycyjnych zgodnie z metodyka BIM. Ponadto grupa ma również przygotowywać propozycje działań legislacyjnych dotyczących realizacji projektów inwestycyjnych w budownictwie w oparciu o metodyka BIM, w tym również w ramach zamówień publicznych.

  Na stronie internetowej opisane są wszystkie szczegóły odnośnie korzyści wynikających z wykorzystywania technologii BIM — zachęcamy do zapoznania się: https://bimup.tech/!