Malowanie mokre, historia i praktyka

    Malowanie na mokro to technika nakładania farby na mokrą powierzchnię. Jest często używany do tworzenia faktury i głębi w obrazach. Malowanie na mokrych powierzchniach jest powszechne w świecie sztuki i jest często używane do tworzenia tekstury i głębi w obrazach. Technika malowanie mokre została opracowana właśnie w tym celu, aby uzyskać wyrazistą fakturę i głębię w obrazach.

    malowanie na mokro
    Właściwości i cechy malowanie mokre

    Malowanie mokre to technika nakładania farby na mokre powierzchnie, najczęściej papier, szkło lub drewno. Farba schnie znacznie dłużej niż normalnie, a kolor staje się bardziej intensywny, gdy powierzchnia została zwilżona. W malowaniu na sucho farbę można mieszać z lakierem, aby uzyskać matową powierzchnię. Przy malowaniu na mokro farbę nakłada się bezpośrednio na mokre powierzchnie. Malowanie mokre służy również do nakładania farby na powierzchnię bez konieczności stosowania zewnętrznego medium, takiego jak olej lub akryl.

    Krótka historia malowanie na mokro

    Ceny olejów w Europie znacznie wzrosły w XIX wieku, a artyści zostali zmuszeni do zastąpienia tańszych materiałów, takich jak olej lniany i olej z orzecha włoskiego, droższymi olejami, takimi jak werniks na bazie oleju lnianego i werniks na bazie oleju z orzecha włoskiego. Malowanie na mokro było również wykorzystywane przez artystów którzy mieli trudności z gęstą, lepką właściwością farb olejnych. Takie właśnie były początki malowania na mokro. W następnych dekadach malowanie mokre przechodziło swoista ewolucje. Fachowcy i pasjonaci malowania opracowywali technikę malowania na mokro, abyśmy dzisiaj mogli korzystać z jej dobrodziejstw.

    Sprawdź nasz artykuł: https://alucrom.pl/obrobka-powierzchniowa/lakierowanie-przemyslowe/lakierowanie-na-mokro/!