Kataforeza, czyli malowanie elektroforetyczne, jest nową technologią, będącą bazą pod malowanie proszkowe. Owa metoda polega na rozdzieleniu mieszaniny z substancjami chemicznymi, poprzez pole elektryczne, co można zrobić za pomocą zanurzenia metalowego elementu w farbie, przy podłączeniu elektrod, za pomocą których przesyłany będzie prąd. Kataforeza stosowana jest między innymi w meblach szkolnych, obudowie maszyn, ciężkich sprzętów i w elementach karoserii. Zaletą malowania elektroforetycznego jest ekologia, bowiem ów proces nie niesie ze sobą żadnych szkodliwych dla środowiska skutków ubocznych, co więcej, jest to bardzo wydajna metoda.
Jak przebiega proces kataforezy?
Kataforeza polega na elektrochemicznym procesie nanoszenia specjalnej farby, na metalowe przedmioty. Aby wykonać malowanie elektroforetyczne, potrzebna jest wanna, wypełniona roztworem wodnym żywic i pigmentów, wraz ze specjalnymi dodatkami. W owej wannie zanurza się metalowe przedmioty, które są katodą, zaś przy brzegach wanny umieszczane są elektrody dodatnie. W wyniku tego malowane przedmioty, o naładowaniu ujemnym, przyciągają cząsteczki farby, które mają ładunek dodatni. Po zakończeniu tego procesu należy opłukać i wysuszyć powłokę. Kataforeza daje efekt cienkiej, szczelnej i równomiernej powłoki, nawet kiedy kształty są nierówne.
Inne metody powlekania farbą
Innymi niż kataforeza, popularnymi metodami powlekania metalowych konstrukcji farbą, jest metoda powlekania, czyli coil coating i malowanie przez polewanie. Coil coating najczęściej stosuje się do malowania blach dachowych i elewacyjnych, a wykonuje się to za pomocą farb poliwinylowych, bądź poliestrowych. Malowanie przez polewanie zaś, będące odmianą malowania zanurzeniowego, polega na zanurzaniu w farbie metalowych przedmiotów. Jako że owe przedmioty nie są umieszczane w zbiorniku w całości, umożliwia to pokrycie farbą stosunkowo dużych elementów, przy użyciu niewielkiego zbiornika.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://alucrom.pl/