BIM w zarządzaniu

  Technologia BIM w zarządzaniu projektami budowlanymi jest jedną z mniej znanych technologii na polskim rynku. BIM, czyli Building Information Modeling, to inaczej cyfrowa technologia modelowania informacji o budowli, która jest jedną z bardziej nowoczesnych metodyk zarządzania projektem. BIM w zarządzaniu projektem pozwala na koordynację informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu na każdym etapie jej trwania, a z jej korzyści mogą czerpać wszyscy partycypanci — inwestorzy, projektanci, architekci, inspektorzy nadzoru, czy nawet kierownik budowy.

  Czym jest technologia BIM?

  Gdyby doprecyzować kwestię zagadnienia technologii BIM w zarządzaniu, to inaczej projektowanie procesu budowlanego w oparciu o model 3D i graficzne przedstawienie tego, jak dany budynek będzie wyglądał na etapie realizacji inwestycji. Metodyka BIM pozwala przede wszystkim na gromadzenie dużej ilości informacji oraz parametrów, które usprawniają każdy etap realizacji projektu.

  bim w zarządzaniu

  Diabeł tkwi w szczegółach

  Technologia BIM może okazać się bardzo skomplikowaną metodyką, jednakże w praktyce jest prosta do obsługi, jeżeli wdrożenie BIM w zarządzaniu jest prowadzone we współpracy ze specjalistami posiadającymi wiedzę w temacie BIM. Korzystanie z technologii BIM umożliwia detekcję najbardziej szczegółowych kolizji, które mogłyby zaburzyć pracę realizacji projektu budowlanego na późniejszym etapie. Metodykę BIM w zarządzaniu projektem można dostosować pod każdą specyfikację oraz rodzaj realizowanego zadania, a ponadto jest wykorzystywana również od najmniejszych elementów tworzących projekt takie jak śrubki, okna, drzwi po wielkoformatowe przestrzenne modele BIM kratownic. 

  Gdyby pojawiła się potrzeba zainwestowania w metodykę, która usprawni planowanie oraz realizację projektu budowlanego, zachęcamy do zapoznania się z informacjami o BIM na stronie: https://bimup.tech/bim-dla-projektantow/!