Klapa oddymiająca zwana jest inaczej klapą dymową i stanowi podstawowy element każdego systemu oddymiania. Za jej pomocą możemy odprowadzić z palących się budynków ciepło i dym. Co więcej, klapa oddymiająca znacznie ułatwia akcję ratunkową i ewakuację ludzi.
Klapa oddymiająca — gdzie powinna być zamontowana?
Wszystkie miejsca, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi, muszą być odpowiednio zabezpieczone na wypadek pożaru. Klapa oddymiająca musi znajdować się we wszystkich budynkach wielokondygnacyjnych. Zaliczamy do nich bloki mieszkalne, fabryki, obiekty przemysłowe, hale targowe i magazyny, centra handlowe. Klapa oddymiająca znacznie zwiększa szanse na ratunek i przeżycie pożaru. Warto podkreślić, że w czasie pożaru większość ludzi nie ginie od płomieni tylko od zaczadzenia się dymem, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich klap oddymiających. Na szczęście przepisy jasno określają, gdzie i jak powinny być zamontowane.
Klapa oddymiająca — rodzaje?
Przede wszystkim wyróżniamy klapy dymowe kopułkowe, płaskie, poliwęglanowe, punktowe, aluminiowe, jak również takie z funkcją wyłazu dachowego i funkcją przewietrzania. Klapa oddymiająca może być jednoskrzydłowa lub dwuskrzydłowa. Może posiadać podstawę skośną, prostą lub prosto-skośną. Możliwy jest jej montaż na dachach płaskich i skośnych. Klapa oddymiająca może posiadać sterowanie elektryczne lub sterowanie pneumatyczne. Jak możemy zauważyć, klapy dymowe mogą mieć różne rodzaje. Od naszych preferencji i potrzeb zależy, jaką klapę wybierzemy. Dowiedz się więcej tutaj: https://rbpolska.pl/klapy-oddymiajace/