Turbiny okrętowe — regeneracja czy wymiana?

  Różne czynniki wpływają na to, że turbiny przestają prawidłowo funkcjonować i pojawiają się trudności. Gdy zostajemy postawieni przed dylematem: regeneracja czy wymiana? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta, a składają się na nią głównie dwa powody.

  Regeneracja turbin okrętowych

  Po pierwsze: koszt

  Regeneracja turbin okrętowych jest znacznie tańsza od wymiany ich na nowe, a co za tym idzie — w znacznie mniejszym stopniu obciąży nas finansowo (cena wymiany znacznie przewyższa cenę regeneracji, bez względu na specjalistów).  Jednak aby taka regeneracja okazała się korzystna, należy wybrać profesjonalną firmę, która posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę. Wybór odpowiednich profesjonalistów to tak naprawdę połowa sukcesu.

  Po drugie: konieczność

  Nie zawsze pojawia się konieczność wymiany turbin okrętowych. Co prawda, są one podatne na awarie, jednak często usterki można wyeliminować. Regeneracja turbin okrętowych jest wystarczająca przy odpowiednim wykonaniu, a do tego niezbędna okaże się doświadczona firma. Praktyka pokazuje, że regeneracja pozwala na bezproblemową pracę przez długi, długi czas. 

  Dlatego, jeżeli istnieje taka możliwość, regeneracja turbin okrętowych jest najkorzystniejszą opcją. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy turbiny nie ulegną poważnemu uszkodzeniu, stąd bardzo ważne jest zapobieganie.

  O czym należy pamiętać, aby do awarii nie doszło? Sprawę rozwiązać powinny odpowiednia troska i eksploatacja turbin. To pozwoli na wydłużenie ich żywotności, a także znacznie ułatwi ich ewentualną naprawę.