Polimerobeton, inaczej zwany też betonem żywicznym czy PC to materiał, w którym tradycyjne spoiwo cementowe zamieniono na żywice syntetyczne.

    Skład polimerobeton

    Podstawą polimerobeton są kruszywa kwarcowe, które scalone zostały żywicami syntetycznymi, m.in. nienasyconymi żywicami poliestrowymi. Są one dosyć odporne na działanie wody, jednak nie w stu procentach. Jej nadmiar może doprowadzić do obniżenia się wytrzymałości właściwości fizycznych produktu. Ponadto do polimerobeton dodaje się mikrowypełniacze, które mają za zadanie jak najdokładniejsze pozbycie się pęcherzyków powietrza i mikroporów.

    Cechy charakterystyczne polimerobeton

    Jednym z głównych walorów polimerobeton jest fakt, iż bardzo szybko się utwardza. Wszystko właśnie dzięki żywicy poliestrowej i jej wysokiej reaktywności. Sieciowanie również przebiega szybko, kiedy ma do tego odpowiednie warunki, takie jak: wyższa temperatura otoczenia. Co więcej, polimerobeton nie pochłania dużo wilgoci, wolno się starzeje, jest odporny na ścieranie czy złe środowisko chemiczne. Ponadto szybko zyskuje stan pełnej wytrzymałości, co zwiększa jego zalety.

    polimerobeton

    Zastosowanie polimerobeton

    Patrząc na wiele pozytywnych cech polimerobeton, stosuje się go do budowy: systemów elementów mostowych, elementów, które odpowiadają za odprowadzenie ścieków komunalnych, zbiorników na media agresywne stosowane w przemyśle czy innowacyjne podkłady kolejowe. Z polimerobeton również wykonać elementy dekoracyjne czy posadzki żywiczne, a także do odnowienia różnych obiektów.

    Systemy odwadniające wykonane z polimerobeton znajdziesz na: https://sytec.pl/