Planujesz budowę jakiegoś obiektu, ale nie wiesz, od czego zacząć, więc na początek musisz zadać sobie ważne pytanie. Co, z czym się łączy oraz zaznajomić się z pojęciem geotechnika.techinka budowlana

  Czym jest geotechnika?

  Geotechnika to nic innego, jak nauka o gruntach, której zadaniem jest sprawdzanie, badanie oraz analizowanie poszczególnego stanu gruntu. W skrócie można stwierdzić, że jest to badanie ziemi. Zastanawiasz się, dlaczego zalecane są takie badania? Otóż dzięki nim masz możliwość oszacowania długości, trwałości oraz wytrzymałości danego podłoża, na którym powstanie jakiś obiekt, czy to hala, czy sklep spożywczy. Jeżeli takowe badania nie zostaną przeprowadzone przez inżyniera geotechniki istnieje ryzyko, iż grunt nie wytrzyma obciążenia i dojdzie do tragedii.

  Zadania, które należą do inżyniera geotechnika

  Do zadań inżyniera geotechnika, czyli osoby, a raczej specjalisty przygotowującego dokumentację geotechniczną należą między innymi: badanie ośrodka gruntowego oraz podjęcie decyzji, stwierdzenie, czy dany grunt nadaje się pod budowę jakiegoś obiektu. Takowa dokumentacja zawiera:

  • mapę z zaznaczonymi miejscami badań,
  • przekroje geotechniczne odwiertów,
  • informacje o poziomie wody gruntowej, a także część tekstową.

  W treści tekstowej geotechnika znajdują się wnioski z badań oraz zalecenia dotyczące bezpiecznego posadowienia budynku. Jeżeli budowa podłoża jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby to się wydawać, należy sporządzić dokładniejszą dokumentację. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, grunt nada się do użytku.

  Po więcej wejdź na: !