Charakterystyka izopropanolu

  Co oznacza skrót IPA?

   

  Alkohol izopropylowy 5l to substancja będąca organicznym związkiem chemicznym. To łagodny rozpuszczalnik, który jest bezbarwny, posiada silny zapach i jest łatwopalny. Zdarza się, że zamiast pełnej nazwy alkohol  izopropylowy 5l nazywa się go w skrócie IPA. Środek ten ma cały szereg różnych zastosowań. Można go użyć na przykład  w przemyśle kosmetycznym jako rozpuszczalnik kremów oraz poligraficznym, zwłaszcza w druku offsetowym. Pochodzi on z grupy tak zwanych alkoholi alifatycznych. 

   

  Różne zastosowania izopropanolu

   

  Alkohol izopropylowy 5l stosuje się w najróżniejszych dziedzinach przemysłu. Izopropanol jest na przykład wykorzystywany do odtłuszczania powierzchni lakieru przed nałożeniem na niego wosku lub innych ochronnych powłok. W jaki sposób stosowanie takiego preparatu może przynieść korzyść? Poprzez odtłuszczenie powierzchni środki konserwujące będą utrzymywać się na lakierze przez o wiele dłużej, niż gdybyśmy zaaplikowali go bez żadnego wcześniejszego przygotowania powierzchni. Nadaje to lakierowi większą ochronę oraz trwałość. 

   

  Samochód, a nawet szybka w telefonie

   

  Alkohol izopropylowy 5l wykorzystuje się też do czyszczenia takich powierzchni jak szyba w samochodzie oraz szkło. Kolejnym interesującym zastosowaniem tej substancji jest stosowanie jej do odkażania zabrudzonych powierzchni. Właściwości IPA pozwalają na pozbycie się różnego rodzaju wirusów, bakterii oraz innych mikrobów.  Dzięki temu ogranicza się ilość alergii oraz chorób przenoszonych przez mikroorganizmy niemożliwe do ujrzenia jedynie bez mikroskopu. Zapewnia to wolność od brudu i zarazków na ekranach telefonów oraz przedmiotów codziennego użytku. Należy pamiętać, aby podczas korzystania ze środka w kontakcie ze skórą należy wcześniej go rozcieńczyć, ponieważ  alkohol izopropylowy 5l o mocnym stężeniu może nadmiernie wysuszyć naskórek. 

  Dowiedz się więcej na: skplus.pl