budownictwo kubaturowe

    budownictwo kabaturowe

    Budownictwo dzieli się na kubaturowe i liniowe. Budownictwo liniowe kładzie duży nacisk na długość. Są to m.in. drogi, instalacje wodociągowe czy linie kolejowe. Budownictwo  kubaturowe związane jest z pojęciem “kubatura”, co oznacza objętość. Kubaturę budynku należy wcześniej, dokładnie policzyć, co nie jest takie proste, ponieważ w takich  obliczeniach trzeba uwzględnić wszystkie elementy budynku, oprócz schodów zewnętrzne, stóp i ław fundamentowych, gzymsów. Budownictwo kubaturowe ma zadanie tworzyć budynki o konkretnej objętości. Zalicza się do tego: budynki mieszkalne, budynki usługowe oraz przemysłowe.  

     

    Kto buduje obiekty kubaturowe?

    Budownictwo kubaturowe nie ma określonych zleceniodawców. Mogą to być  deweloperzy, którzy inwestują, a następnie planują sprzedać nieruchomość lub ją wynająć ze znacznym zyskiem. Mogą to być także osoby prywatne czy większe spółki lub nawet dla organów państwowych. Budownictwo kubaturowe zazwyczaj realizowane jest przez firmę budowlaną. Takie projekty powinny być realizowane przez firmę zajmującą tworzeniem projektów architektonicznych i wykonawczych. Ponadto taka firma musi mieć odpowiednie  doświadczenie np. w uzyskiwaniu pozwoleń.

    budownictwo kabaturowe

    Co zalicza się do budynków kubaturowych?

    Oprócz domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy osiedli mieszkalnych do obiektów budownictwa kubaturowego zalicza się także: budynki użyteczności publicznej, czyli budynki socjalne, hotele, centra handlowe, biurowce, budynki SPA. Ponadto budownictwo kubaturowe to także budynki przemysłowe takie jak: hale produkcyjne, warsztaty magazyny, fabryki, laboratoria, elektrownie. Zabudowa kubaturowa to wszystkie obiekty, które cechują się jakąkolwiek objętością. Co więcej, budownictwo kubaturowe to nie tylko obiekty trwale wybudowane, ale także budynki o charakterze tymczasowym.  

    Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://wibra.pl/