Zbiór rad dla osób, jakie chcą przeistoczyć swoją działalność w spółkę

Bardzo często przed człowiekiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – głównie przed tym, którego firma rozpoczyna prężnie się rozrastać – pojawia się dylemat, czy nie wygodniej będzie przeistoczyć własną firmę w spółkę z zawężoną odpowiedzialnością.

Są trzy sposoby na sfinalizowanie tego typu zamiany naszej działalności:
1) Stworzyć zupełnie nową jednostkę, która przechwyci
istniejącą działalność;
2) Aportować firmę do spółki;
3) Przeobrazić firmę w spółkę na mocy art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych.

Tym samym – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie przeistoczenie działalności nie jest natomiast wcale aż tak łatwe – wywołuje sporo kosztów i jest w stanie przebiegać nawet parę miesięcy. Prawidłowo wskutek tego przygotować się na niezły wydatek i uzbroić się w cierpliwość… .

A w związku z tym kolejno. Najpierw należy przygotować program przeobrażenia firmy w organizację z o.o. Najważniejsze, aby w tego rodzaju pliku została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przeistoczenia. Dowód tego typu musi potwierdzić notariusz, potem powinno się dostarczyć go biegłemu weryfikatorowi, jaki w czasie dwóch miesięcy powinien dokument ów rozpatrzyć.

W dalszej kolejności powinno się stworzyć deklarację o przekształceniu, spisać statut organizacji, wycenić majątek przedsiębiorcy i również przyszykować sprawozdanie finansowe dotyczące ostatniego miesiąca firmy, wszystko okraszone dobrą datą.

Następnie, po zaakceptowaniu programu, trzeba powołać organy spółki (przede wszystkim zarząd, który jest w stanie być nawet jednoosobowy) plus zasygnować akt założycielski. W następnej kolejności powinno się zgłosić się w KRS plus ukończyć właściwą procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim krokiem przekształcenia jednoosobowej działalności w organizację będzie usunięcie jej z systemu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. I gotowe!