Na czym polega toczenie karuzelowe?
Toczenie karuzelowe to inaczej obróbka i skrawanie stali. Opiera się na obróbce wirowej materiału, do którego używa się odpowiednich narzędzi — noży tokarskich. Stal jest montowana w odpowiednim uchwycie urządzenia, która wprawia ją w ruch wirowy. Aby dobrać odpowiedni kształt w toczenie karuzelowe, można wykorzystać więcej niż jeden nóż tokarski, który przesuwa się względem materiałów prostopadle lub równolegle. Skrawając wierzchnią warstwę materiału, wydobywa się pożądany kształt.
Gdzie wykorzystujemy toczenie karuzelowe?
Tokarki stosuje się do obróbki różnych materiałów takich jak drewno, tworzywa sztuczne oraz metali. Wykorzystujemy je do obróbki zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni przedmiotów. Jest to bardzo precyzyjny oraz wydajny proces, ponieważ dzięki możliwości ruszania obiektem można wydobyć z niego najbardziej atrakcyjny i pożądany oraz dopasowany do całości kształt. Toczenie karuzelowe wykorzystujemy głównie w branży przemysłowej, ponieważ pozwala na produkcję maszyn. Największym atutem jest odwzorowanie nawet najmniejszych detali, które w maszynach są bardzo istotne. Dzięki toczenie karuzelowe możemy uzyskać kształt kulistym, walcowy, stożkowy. Używając tych samych parametrów i ustawień tokarki, możemy produkować takie same elementy w nieograniczonej ilości. Mamy do wyboru kilka tokarek: uchwytowe, karuzelowe, kołowe i tarczowe.
Czym jest toczenie?
Toczenie karuzelowe należy do najbardziej tradycyjnych typów obrabiarek. Takie tokarki z czasem stają się coraz bardziej wielozadaniowe. Możemy stosować toczenie karuzelowe do obróbki małych i większych przedmiotów oraz elementów o złożonych kształtach. Za ich pomocą można obrabiać elementy od 1 metra do 20 metrów. Cechuje je bardzo duża wydajność skrawania materiału, ponadto można wykonać dwie operacje toczenia.
Dowiedz się więcej: https://zamech.elblag.pl/na-czym-polega-toczenie-karuzelowe/