NanoCoating
to nic innego jak proces powlekania innego materiału jak np. stali czy aluminium metodą plazmochemiczną polegającą na nakładaniu warstw ceramiki za pomocą procesu elektrochemicznego lub natrysku termicznego. Pokrycie przedmiotów taką powłoką sprawia, że staje się on odporny na zużycie, izoluje elektrycznie i termicznie, a także ma niski współczynnik tarcia.
Gdzie stosowana jest nanoceramika?
Kojarzysz bezpieczniki startego typu? Tak, tak, te takie duże w białej osłonce z… No właśnie z ceramiki. Osłony ceramiczne na bezpieczniki były stosowane jako izolacja elektryczna. W dzisiejszych czasach z tego samego względu stosuję się powłoki nanoceramiczne w elektryce jako izolacje wszelkiego rodzaju złączek czy rozgałęzień instalacji elektrycznej. Nanoceramika ma również bardzo innowacyjne zastosowanie w motoryzacji.
Mianowicie nakłada się ją na cienki i miękki lakier karoserii w celu zwiększenia jego wytrzymałości odporności na zarysowania wynikające z odpryskujących spod kół mikro kamyczków lub powstałych na skutek wielokrotnego mycia czy czyszczenia powierzchni samochodu. Ogranicza również przywieranie brudu do karoserii. Metoda ta jest stosunkowo droga, ale zdecydowanie warta uwagi i swojej ceny gdyż jest skuteczna i znacznie poprawia wygląd naszego samochodu. Warto również dodać, iż trwałość tej metody wynosi nawet do 5 lat, więc w przeliczeniu kosztów na lata nie jest to aż taki wielki wydatek.
Innym ciekawym zastosowaniem nanoceramiki są powszechnie znane patelnie aluminiowe z powłoką nieprzywierającą, czyli tzw. patelnie ceramiczne. Ceramiczna powłoka sprawia, że powierzchnia patelni nie ulega zbyt szybkiemu zużyciu poprzez zdzieranie się materiału wierzchniego podczas np. używania metalowych szpatuł do obracania żywności (tak czy inaczej zalecamy używać drewnianych lub pokrytych silikonem).