Piżama damska – historia powstania

Skąd wiem, że mam w tym spać? — piżama damska i jej powstanie

Jak do spania, to piżama!

W obecnych czasach czymś naturalnym jest to, że szykując się do snu przebieramy się w piżamę. Robimy to, bo tak prawdopodobnie nauczyli nas rodzice, kiedy jeszcze byliśmy dziećmi. Każdy z nas ma w swojej szafie minimum dwie pary spodni, bądź spodenek, które używane są do snu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku górnej części stroju. Ale skąd tak właściwie ten pomysł, aby mieć osobne ubrania do snu, których nie sposób pomylić z tymi dziennymi? Piżama damska, piżama męska, piżama dziecięca, to wszystko jest nam doskonale znane, ale jak to się stało, że coś takiego jak “piżama” w ogóle powstało?

Co Rzymianie nosili pod tunikami?

Niestety nie wiemy jak piżamowa sytuacja wyglądała przed XX wiekiem. Archeologowie nie mają wglądu w szafy ludzi żyjących w tamtych czasach. Wiemy, że starożytni Rzymianie rozdzielali swoje tuniki na dzienne i nocne. Możemy więc przypuszczać, że nieświadomie traktowali je jako piżamy, choć pewnie nie nazywali ich oni w ten sposób. Przypuszcza się też, że pomimo tego, że na co dzień nie nosili oni niczego pod swoimi tunikami, to odpowiedzialni są za powstanie pierwszych biustonoszy. Oczywiście były to tylko (lub aż) opaski zasłaniające biust. Cóż, każdy jakoś zaczynał. Opaska na biust i tunika jako pierwsza piżama damska? Brzmi ciekawie, choć chyba nie do końca zachęcająco.

Koszulowe zbawienie – piżama damska

W średniowieczu koszule nocne na noc traktowane jako piżamy stały się czymś powszechnym. To, jak wyglądała nasza piżama zależało od tego, na co było nas stać. Zamożniejsi mogli sobie pozwolić na lniane koszule, natomiast na tych biedniejszych czekała jedynie konopia. Najbiedniejsze osoby, które ledwo były w stanie zapewnić sobie ubranie na dzień, nie doświadczyły zaszczytu posiadania piżamy i zmuszone były do spania nago. Dopiero w XIX wieku piżamy damskie i koszule nocne zaczęły przypominać to, co znamy teraz. Najbardziej zdobionym odzieniem była i jest nadal piżama damska. Nie ma się co dziwić, w końcu płeć piękna chce zachwycać w każdych warunkach.