Najpowszechniejsze rodzaje wiertarek.

Wiertarka jest narzędziem wykorzystywanym do wszelkich czynności remontowych lub związanych z budowaniem. Jest to urządzenie przeznaczone do wiercenia oraz robienia owalnych otworków w przeróżnego gatunku tworzywach, przy pomocy wiertła. Do każdego gatunku materiału winno się używać odpowiedniego rodzaju wiertarki.

Wiertarki da się podzielić na amatorskie oraz dla znawców. Te pierwsze przeznaczone są najczęściej do prostych robót w domu, dla jednostek co nie stosują takiego sprzętu zawodowo.

wiercenie w betonie

Wiertarki dla zawodowców zezwalają z kolei na ciągłą pracę, przy obciążeniu. Przeważnie wytwarzane są ze stopów magnezu, a ich działanie przeważnie jest większe 1000 W. Wiertarki da się rozdzielić dokładnie na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest wiertarka ręczna. Jest to wyjątkowo proste w użyciu narzędzie, jakie nie wymaga jakiegoś wkładu. Dedykowana jest przeważnie do wytwarzania dziur w drewnie. Następny gatunek to wiertarka udarowa. Pozwala ona robienie dziur w cemencie lekkim oraz innych materiałach do stawiania ścian. Przy użyciu udaru, a tym samym zespoleniu pędu obrotowego z powłóczystym, mogą również wiercić w ceramice budowlanej. Wiertarki bez udaru, dedykowane są do pracy z delikatnymi surowcami, jak choćby drewno. Najbardziej zaawansowane, używane w dużej mierze przez profesjonalistów są wiertarki kątowe sprawdź.
Naczelnym ich zadaniem jest robienie odwiertów w betonie i wycinanie otworów w betonie czy też metalu. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń, wiertło zlokalizowane jest tutaj w kącie prostym. Przyrządem dedykowanym jedynie do robienia dzirek w cemencie jest powszechnie znana młotowiertarka. Stanowi ona urządzenie o niezwykle ogromnej mocy, wyekwipowane w porażenie pneumatyczne. Umożliwia na użycie mniejszej siły oraz robienie dziur w bardzo solidnych materiałach. Następnym rodzajem jest wiertarka do tworzyw szklanych, której diamentowe wiertełko pozwala na precyzyjne wycinanie dziur w powierzchniach ze szkła. Wiertarka magnetyczna z kolei, przeznaczona jest do tworzenia otworów w stali lub metalu.