Modelowanie trójwymiarowe w architekturze

http://elprodruk3d.pl/projekty-p-27

Architektura jest jedną z tych dziedzin, która bardzo obszernie korzysta z nowoczesnych rozwiązań, w tym z nowoczesnych technologii. Niemalże obowiązkowo architektura wykorzystuje obecnie projektowanie modeli 3D przy tworzeniu projektów. Jest to bardzo korzystne, gdyż pozwala nie tylko przyspieszyć cały proces modelowania, ale także lepiej przedstawić swoją koncepcję.

Po co stosuje się modelowanie 3D?

Projektant, który otrzymuje zlecenie wykonania planów określonego obiektu często ma swoją wizję dotyczącą nie tylko samej konstrukcji, ale także jej wyglądu zewnętrznego. Często właśnie zobrazowanie klientom wizji wyglądu budynku sprawiało projektantom spore problemy. Dawniej musieli oni ręcznie kreślić szkice, kolorować czy dokładnie opisywać każdy szczegół wyglądu zewnętrznego. Dzisiaj dzięki możliwości zastosowania technologii trójwymiarowej nie tylko znacznie skraca się czas potrzebny do wykonania tego typu prac jak również można znacznie dokładniej pokazać wszystkie szczegóły. Plusem, jaki z pewnością ma modelowanie trójwymiarowe jest to, iż wizualizację wykonuje się na podstawie przygotowanego wcześniej projektu co sprawia, że wiernie pokazuje budynek po jego realizacji.

Oszczędność czasu dzięki wizualizacji 3D

Stosowanie wizualizacji 3D daje także możliwość oszczędzania sporej ilości czasu. Korzystanie z nowoczesnego oprogramowania sprawia, że model trójwymiarowy budynku można stworzyć już w kilka godzin, a nie jak kiedyś, gdy modele tworzone ręcznie, kilka dni a nawet tygodni. To zaś na spory wpływ na koszty całego projektu, często bardzo znacznie je obniżając. Dlatego też obecnie koszty wykonania wielu projektów są niższe niż od kosztów z lat ubiegłych. Architekci mogą dzięki stosowaniu nowoczesnego oprogramowania w tym samym czasie zrealizować znacznie więcej projektów, co przekłada się na ich znacznie wyższe zarobki. Obecnie wykorzystywanie programów do projektowania jest wymagane od architektów, dlatego też wielu z nich zakupując odpowiednie programy szuka takich, które dają jednocześnie możliwość realizacji odpowiednich projektów trójwymiarowych.