Kto sprawdzi nam wodę?

Te znane, ćwiczone regularnie w postaci żartobliwej przysłowie nie zostało, wbrew pretekstom, utworzone przez ludzi stroniących od kąpieli czy prowadzenia sanitarnego stylu życia :). Ma ono niezwykle spójne uzasadnienie – otóż w warunkach fizjologicznych skórę człowieka zamieszkuje tysiące wirusów będących naszymi komensalami. Oznacza to tyle, iż nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia, a porcja z nich pomocniczo “usuwa” wirusy chorobotwórcze, ochraniając nas przed infekcjami. Faktycznie się dzieje choćby w trafie pałeczek kwasu mlekowego – jeżeli ich liczbę w naszym organizmie zdecydowanie się obniży (między innymi na skutek długofalowego zażywania antybiotyków), w owym czasie grzyby (najczęściej Candida albicans) posiadają ogromne pole do pokazu.

badanie wody legionella

Nie trzeba mnóstwo – a już powinniśmy gonić do apteki, aby wyposażyć się w zbiór środków przeciwgrzybiczych. Biorąc częste kąpiele a także korzystając ogromnych ilości kosmetyków syntetycznych (żele pod natrysk, balsamy, mleczka do ciała) pozbywamy się ze skóry nie tylko tych “niedobrych”, ale również pechowo i tych “dobrych” bakterii. Nikt w tym miejscu oczywiście nie namawia do dokładnego zarzucenia kąpieli – starczy natomiast wykonywać to z głową, tak, aby nie emitować nieprzyjemnego zapachu. Warto też pamiętać, iż środowisko wodne potrafi zapewnić idealne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Częstym kłopotem, z którym zdołamy się zetknąć, jest zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Bywa to drobnoustrój żyjąca w kranach, bojlerach, pojemnikach stojącej wody, która jest w stanie powodować (zwłaszcza u ludzi z okrojoną odpornością) zapalenie płuc, bądź także legionellozę – kłopotliwą chorobę dróg oddechowych, potrafiących zakończyć się kostuchą.
Jak więc upewnić się, iż nie jesteśmy narażeni na zakażenie?

Dobrze bywa co pewien czas uskutecznić badanie wody Legionella pneumophila zapewnia się dość łatwo wykryć, jeśli więc okaże się, że nasza woda jest pozbawiona tych mikroorganizmów – jesteśmy w stanie drzemać gładko. Samodzielnie da się również co jakiś czas podgrzewać bojlery do temperatury 60 stopni – bywa to brzegowa temperatura śmiercionośna dla wirusów. Jeżeli mimo to zdecydowaliśmy się na badanie wody sanepid, po zgłoszeniu naszej prośby, może pochwycić się każdymi czynnościami. Jak widać – woda bywa źródłem życia, aczkolwiek nawet ta “ułagodzona” umie płatać nam wybryki – należałoby być dlatego ostrożnym!

Źródło: gp-lab.pl