Jak się wywiązać z obowiązku recyklingu, a ograniczyć wydatki?

Przedsiębiorca, który cokolwiek produkuje, a swoje produkty wprowadza na rynek w opakowaniach, zobowiązany jest do odzyskiwania pewnego, procentowego udziału owych opakowań oraz zapewnienia ich recyklingu. Nie muszą to być ściśle opakowania te same, w których towar sprzedano, ale odpowiadać materiałom, z jakich zostały wykonane. Każdy właściciel firmy, który nie wywiąże się z tego obowiązku, musi więc ponieść tego koszt albo zadać sobie pytanie, jak uniknąć opłaty produktowej.
Całą należność oraz rozliczenie albo dokumentację stanowiącą o wywiązaniu się z obowiązku, składa się na ręce urzędu marszałkowskiego województwa, w którym znajduje się siedziba firmy, a niewywiązanie się grozi dotkliwymi karami. Termin takich rozliczeń upływa 15 marca każdego roku i jeżeli przedsiębiorca pragnie uniknąć opłat z tego tytułu, musi się zdecydować na jedną z trzech, dostępnych dróg.
Po pierwsze należy starać się wprowadzać na rynek jak najmniej opakowań. Ci, którzy wprowadzili ich do użytku o wadze mniejszej od tony, są z opłaty zwolnieni. Niestety osiągnięcie tak małej wagi jest trudno osiągalne dla producentów dużej ilości małych produktów, z których każdy powinien być zapakowany oddzielnie i taką ilość osiągają jedynie nieliczni producenci, używający do paczkowania produktów materiałów ultralekkich, jak cienki papier lub folia. Większość przedsiębiorców tę drogę ma zamkniętą i zmuszona jest skorzystać z innego rozwiązania.
Samodzielny odzysk oraz poddanie recyklingowi albo ponowne użycie opakowań (producenci piwa, łatwo odzyskują wystarczające ilości wprowadzonych opakowań, nawet przy zaawansowanym eksporcie). W wypadku poddawania recyklingowi muszą w tym wypadku jedynie opłacić tę jedną czynność, na drugiej dokonując oszczędności. Samodzielny odzysk jest jednak w większości przypadków dosyć kłopotliwym rozwiązaniem, dlatego firmy często są zmuszone do dokonywania zakupu koniecznych odpadów, aby wystarczająco procentową ilość recyklingowi poddać.
Sposobem trzecim i najwygodniejszym, jest wynajęcie firmy, która zajmie się całym zagadnieniem od początku do końca. Natomiast unikanie obowiązku, może się skończyć dla przedsiębiorcy dotkliwą karą.

Materiał opracowany w oparciu o http://www.cprecycling.eu/ekoedukacja/101,Szkolenie%20Przedsi%C4%99biorc%C3%B3w