Drzwi i okna – wygoda, wygląd

Projektując budynki do mieszkania konstruktorzy też biorą pod uwagę ich usytuowanie w terenie. Ważna jest albowiem peryferyjna powierzchnia akustyczna, czyli naturalne tony i odgłosy pojawiające się w pobliżu.

Powodem hałasu może być gwar uliczny pod oknem, przejeżdżające pojazdy, poruszające się w pobliżu tramwaje bądź kolej. Przez to istotne będzie położenie wnętrz przeznaczonych do nauki oraz wypoczynku na uboczu. Nie zawsze aczkolwiek dopuszczalne bywa optymalne rozstrzygnięcie tego problemu. Dlatego konieczne będą sposoby separacji środka od odgłosów z zewnątrz.

Hałas dobiega do mieszkań przeważnie przez okna i drzwi. Muszą przeto one być jak najbardziej dźwiękoszczelne. Warunki te realizują okna z plastiku ewentualnie z drewna z podwójnymi szybami a prawidłowe składanie wszelkich fragmentów zapewnia maksimum izolacji. W rzeczy samej dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, okna zaopatrzone będą w nawiewniki gwarantujące ustawiczną wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Określone sytuacje są zmuszone również spełniać drzwi wejściowe do domów i lokali. Wrzawa z ulicy lub korytarza jest trudem, którego można uniknąć zakładając drzwi wielowarstwowe. Włożona w nie metalowa płyta może być osłoną przeciwwłamaniową a warstwa styropianu albo gąbki blokuje utratę ciepła a także tłumi dźwięki pochodzące z ulicy.

Dostępne w naszym kraju drzwi i okna (przykładowo okna PCV Gliwice) są tak różnorodne pod względem budowy, użytych podłoży a także barw, iż każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie typ. Wygląd okien i drzwi posiada spore znaczenie dla estetyki wnętrza, jak także powiększa walory całościowego planu architektonicznego.

Nie bez sensu jest także sprawa zachowania reguły ekologii; dobrze skonstruowane drzwi i okna redukują utratę ciepła, przez co oszczędzamy ciepło, a ich dźwiękochłonność powoduje, że przestrzeń życiowa w środku mieszkań jest przychylna dla rezydentów.

Żródło: Pat-Mar