Co powinno się znać o cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym powstającym z złego działania lub produkowania insuliny przez trzustkę. Abstrahując od zakłóceń metabolizmu węglowodanów zachodzą także kłopoty w metamorfozie białek lub tłuszczów.

Mimo że co roku przybywa ludzi chorujących na cukrzycę, nie można bezdyskusyjnie określić, co jest prawdziwą przyczyną jej następowania. Bezsprzecznie znaczną rolę odgrywają geny a także czynniki środowiskowe, a także jedzenie.

cukrzyca typu 1

Wyróżnia się kilka gatunków cukrzycy, natomiast w najwyższym stopniu pospolita jest cukrzyca wariantu 1, innymi słowy tak zwana cukrzyca pierwotna. Długo zastępczo stosowano także nazwę “cukrzyca młodzieńcza”, jednakże duża część zachorowań występuje dopiero w 20-30 roku życia. Ludzie chorujący na cukrzycę typu 1 zauważają silne pragnienie a także nagminnie muszą oddawać mocz. przeważnie posiadają także suchą skórę, skłonność do zajadów a także stale czują się ospałe. Cukrzyca typu 1 wymaga bezzwłocznego leczenia, jakie polega na dostarczaniu odpowiedniej dawki insuliny. Częstokroć obowiązkowe jest zastosowanie dodatkowo właściwiej diety.

cukier

Cukrzyca typu 2 następuje zwłaszcza u jednostek praktykujących niestosowną dietę a także mało żywotnych. Często jest wynikiem otyłości, więc zazwyczaj chorują na nią jednostki o zbyt dużym BMI. Do reprezentatywnych objawów należy większe niż zwykle pragnienie, intensywne oddawanie moczu, tchnienie o zapachu zbliżonym do acetonu. Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie dialogu z pacjentem oraz zmierzeniu poziomu cukru we krwi. Po utworzeniu diagnozy czas na leczenie bazujące na zmodyfikowaniu sposobu odżywiania i serwowaniu tabletek przeciwcukrowych czy też insuliny pod postacią zastrzyków.

Występuje dodatkowo inny wariant cukrzycy obecny u pań w ciąży. Z reguły po urodzeniu ilość glukozy we krwi wraca do normy, mimo to podczas ciąży może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i młodego organizmu. Istnieje zagrożenie pojawienia się przedwczesnego porodu lub też stanu przedrzucawkowego, oprócz tego wielokrotnie u kobiet z cukrzycą ciążową w kolejnych latach pojawia się cukrzyca rodzaju 2. Ten typ cukrzycy leczy się przede wszystkim sposobem żywienia, a w razie konieczności również insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl