Ciekawostki na temat muchołówki.

Parę cieplejszych dni i już w domu pojawiają się niemile widziani latający goście – komary oraz muchy. Dźwięki przez nie wydawane nie są naszą ukochaną muzyką, oraz kontakt prywatny nie przynosi nic dobrego. Nic dziwnego, iż każdy chce się pozbyć tych dręczących nas insektów.
W mediach możemy zauważyć wiele reklam ze specyfikami owadobójczymi. Do wyboru są sprzęty elektryczne rażące własne ofiary ładunkiem elektrycznym czy też emitujące zapachy odstraszające owady. Rozległa gama spray\’ów zarówno wesprze nas w walce z komarami czy muchami. Co jednakże w momencie gdy nie możemy wykorzystywać sztucznych, często chemicznych specyfików?
W tej myślałoby się nierównej walce wspomoże nas sama przyroda. Wystarczy tylko znaleźć stosowne rośliny i staną się one nie wyłącznie pomocne przy eliminowaniu insektów, lecz także znakomicie ozdobią nam domy.
Jedną z tego typu roślin jest nepenthes znany bardziej pod nazwą dzbanecznik. Pnącze to wywodzi się z równikowych lasów Indonezji a także Półwyspu Malajskiego.

nepenthes
Jego uprawa nie przynależy do najłatwiejszych przez wzgląd na warunki które należy mu stworzyć jednak za godziwą troskę odwdzięczy się dwojako. Nie jedynie spektakularnie przystroi nam pomieszczenia, lecz również charakterystycznym zapachem zwabi do własnych dzbanków insekty, które od tego momentu posłużą roślinie jako substancje odżywcze. Nie powinno się przy tym martwić się, iż w chłodniejszych porach roku będziemy musieli dodatkowo karmić naszą roślinę bowiem jej zielone liście zapewnią stosowny pokarm wyprodukowany w procesie fotosyntezy.
W walce z insektami w domu ulżą nam, być może mniej atrakcyjne wizualnie, jednak jednakowo praktyczne rosiczka i muchołówka. Również one posiadają części chwytne, które uniemożliwiają zwabionym muchom ucieczkę. Należałoby napomknąć o jeszcze jednej roślinie o podobnym trybie żywienia. Kapturnica, jako że o niej tu mowa, ma również osobliwy wygląd a także wymagania jak nadmieniony z początku dzbanecznik. Tak samo jak on wymaga wysokiej wilgotności powietrza i dla odmiany dużo słońca. Za troskę odwdzięczy się urodą a także pomocą w łapaniu owadów.