sztuczne choinki

Biała choinka na święta

Co roku świętujemy Boże Narodzenie przystrajając drzewko świąteczne

 

sztuczne choinki

 

Częstym dylematem jest, czy wybrać choinkę żywą, czy choinkę sztuczną. Od niedawna panują jednak trendy w wystroju choinek – co roku modny jest inny motyw, a niektórzy ludzie podążają za nimi, chcąc, by ich mieszkanie prezentowało się przed rodziną zachwycająco. Dylematy więc powiększają się – choinka duża, czy mała; jodła, świerk, sosna, a może… biała choinka?

Historia drzewka bożonarodzeniowego

Zwyczaj dekorowania drzewek iglastych nie ma do końca jasnych początków i w różnych regionach świata przyjmował przez wieki różne rodzaje. W Alzacji, skąd prawdopodobnie się wywodzi, na początku wieszano drzewka do góry nogami. Taki sam zwyczaj panował w Polsce, na Podhalu, gdzie drzewka dodatkowo dekorowano słodyczami i owocami powieszonymi nad płonącymi świeczkami – gdy płomień przepalał sznureczki, smakołyki spadały i mogły zostać zjedzone.

Kiedyś choinki dekorowano papierowymi ozdobami i jabłkami, będącymi symbolami grzechu. Stosunkowo niedawno zaczęto umieszczać na gałązkach bombki, światełka i sopelki. Teraz trendy dotyczące aranżowania drzewek bożonarodzeniowych zmieniają się co roku – pojawiły się choinki sztuczne, śnieg w sprayu, a teraz – białe choinki. Każdy producent sztucznych choinek chce, by nie tylko wyglądały one jak najbardziej naturalnie i przypominały żywe drzewka, ale także stara się odpowiadać na rosnące z roku na rok potrzeby konsumentów.

Symbolika koloru białego

Oczywiście na rynku pojawiają się także drzewka w innych odcieniach – nawet różu czy niebieskiego! – biel jest jednak zdecydowanie najbardziej popularna. W religii chrześcijańskiej – z którą w końcu nierozłącznie związane są Święta Bożego Narodzenia – jest symbolem czystości i niewinności. Jest także barwą kojarzoną ze światłem, świętością i oczywiście aniołami.

Ten kolor przywdziewa się podczas sakramentów – chrztu, komunii, ślubu – gdyż jest również symbolem odrodzenia duchowego, prawdy i zwycięstwa dobra nad złem.

No i na pewno każdy wpadł na jeszcze jedno skojarzenie, które naturalnie nasuwa się, jeśli myślimy o świętach, a więc i o zimie – śnieg! Kto z nas nie chciałby białych Świąt Bożego Narodzenia, zamiast grudniowej szarówki za oknem? Biała choinka oddaje świąteczny klimat, wprowadzając do wnętrza minimalistyczny zimowy chłód.

Gdzie kupić?

Prawie każda hurtownia choinek sztucznych, taka jak http://choinki-online.com.pl/ posiada w swojej ofercie nietypowe warianty drzewek. Producent choinek Art-Trans oferuje tanie choinki sztuczne, które stworzone są z zachowaniem najmniejszych szczegółów oddających indywidualny charakter każdego rodzaju drzewa. W swojej ofercie posiadają także oryginalne choinki białe.