Antyczni “Piraci” – czyli jak powielano ongiś przekazy.

Ten artykuł ofiarowany będzie wymysłowi, który zdobył w nader ekspresowym tempie możliwie cały glob. Gdyby nie ta technologia stworzona przeszło tysiąc lat temu, użytkownik nie mógłby odczytywać tego przekazu. Mowa, w rzeczy samej o druku.

druk UV

Wiekopomne kłamstwo kto prawdziwie był pierwszy?

Mniemam, iż najpewniej będzie rozpocząć od definicji omawianego wyrazu. Drukiem tytułujemy wielokrotne odciskanie tekstu z formy na papier, albo ewentualnie na inne tworzywo drukowe. W współczesnych terminach tą nazwą nazywa się również kolokwialnie wszystką kalkę drukową, czyli, odmiennie mówiąc, kopię.
Początkowe odmiany tego rodzaju technik możemy odnaleźćdawniej w starożytnym Egipcie, a także Sumerze. Blisko dwóch i pół tysiąca lat p.n.e zaczęto posługiwanie się stemplami , które pozwalały dawnym skrybom na kilkukrotne kopiowanie jednego dzieła. W późniejszych erach u wielu kultur odkrywa się podobne wynalazki. Jednak pierwszą wydrukowaną w współczesnym rozumieniu owego powiedzenia publikacją była Sutra Diamentowa, która była dawnym, indyjskim pismem przetłumaczonym na chiński. Z kolei pięćdziesiąt lat po wydrukowaniu tego dzieła poczęto w dużych ilościach wytwarzać drukowane wiersze a także kalendarze.

druk na szkle

Drukowanie w czasach nowożytnych.

więc widzimy, przekłamaniem jest, jakoby druk został wynaleziony przez jakiegoś niemieckiego złotnika. Mimo to należy w tym miejscu zwrócić mu honor i potwierdzić, iż wymyślił to samoistnie i nie sięgał do rozwiązań kultury odległego wschodu.

W nowoczesnych czasach druk jest kompletnie niepodobny do owego, jaki począł się upowszechniać 6 wieków temu po terenie Europy. Dziś stosuje się chociażby druk UV, jaki zezwala na stworzenie solidnych i dużo bardziej ładnych nadruków na tradycyjnej kartce papieru. Co więcej inskrypcja jest prawie że zawsze pisana z początku na pececie, a drukowany dopiero potem. Niedawno coraz to niezwykle modny jest druk na szkle.