min kiwi

Aktinidia, czyli po prostu mini kiwi

Czego nie wiesz o mini kiwi?

Plantacja kiwi może utrzymywać się, dając owoce nawet do 100 lat!

Aktinidia to roślina z Dalekiego Wschodu. Wygląda pięknie, osiąga do 25 metrów wysokości i rodzi cenne owoce. Roślina ta kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce ważą od kilku do kilkunastu gramów, ich długość wynosi około 2,5-4,5 cm, szerokość: 2-3 cm. Są jadalne w całości.
W Polsce, gdzie panuje klimat ciepły umiarkowany można uprawiać kilka odmian mini kiwi, które wyrosną nawet do 10-15 metrów.

Odmiany mini kiwi

Jednym z gatunków jest mini kiwi Jumbo, włoska odmiana żeńska, pojawia się w czerwcu, kwitnie na biało, rodzi duże owoce. Mini kiwi Ken’s Red to bardzo plenna, żeńska odmiana nowozelandzka, która także kwitnie w czerwcu, natomiast na przełomie września i października rodzi czerwone owoce. Ukraińską żeńską odmianą, równie plenną i czerwoną jest Mini kiwi Purpurna sadowa, która owocuje na początku października. Owoce można jeść ze skórką. Jedną z odmian męskich (tzw. zapylaczy) jest mini kiwi Weiki, pnącze o dorodnych, ciemnozielonych liściach, osiągające do 10 metrów, odporne na mróz.

mini kiwi jumbo

 

Kiwi jest rośliną dwupienną, dlatego do uzyskania plonów owocowych ważne jest, aby sadzić obie odmiany – żeńskie i męskie (w proporcji 7:1).

Wielkie zdrowie w mini kiwi

Mini kiwi to cenne źródło witamin i minerałów. Nie bez przyczyny mówi się, że owoce te mają działanie prozdrowotne – bogate są bowiem
w witaminę C, potas, magnez, żelazo, wapń, błonnik, luteinę. A dodatkowo – mają mało kalorii!