Wiercenie wiertnicą

    Wiercenie to idealny sposób, w który można zrobić otwór o dowolnej średnicy. Wiercenie wiertnicą często odbywa się na późnym etapie obróbki, po tym jak wcześniejsze czynności zwiększyły początkową wartość przedmiotu obrabianego. Czynność ta jest pozornie prosta, natomiast posiada złożony charakter, przez co konsekwencje mogą być poważne jeśli dojdzie do usterki narzędzia lub jego przeciążenia.

    Podstawowymi parametrami dotyczącymi wiercenia otworu są:

    • średnica otworu
    • głębokość otworu
    • jakość otworu
      Są różne typy otworów wiertniczych wykorzystywanych przy wiercenie wiertnicą, a zaliczają się do nich: fazowany, nieprzelotowy, z pogłębieniem, wejściowy, wyjściowy, krzyżujący się.

    Na co zwrócić uwagę przed wierceniem?

    Na potencjał w wiercenie wiertnicą wpływa również materiał, z którego zbudowany jest przedmiot. Ważnymi wyznacznikami w tej kwestii jest skrawalność, twardość materiału czy podatność materiału na łamanie wiórów. Gdy już dowiemy się z czego jest zrobiony musimy ustalić jego stabilność i ocenić czy nie będą nam potrzebne inne narzędzia mocujące. Istotne są również wielkości partii wiertniczych, ponieważ wiercenie dużych partii wiąże się z doborem indywidualnego wiertła, natomiast do małych partii używa się wiertła uniwersalnego. Wiercenie wiertnicą dużych powierzchni musi wiązać się z zastosowaniem narzędzie trepanacyjnych, następnie należy powiększyć otwór za pomocą wytaczadła i przeprowadzić interpolację śrubową z użyciem narzędzi frezarskich.

    wiercenie wiertnicą

    Co jest najważniejsze podczas wiercenia i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

    Podczas wiercenie wiertnicą należy zawsze wziąć pod uwagę:
    Stabilność obrabiarki, a w szczególności wrzeciona,
    Doprowadzenie chłodziwa – czy natężenie przepływu jest wystarczające do obróbki za pomocą wierteł o dużej średnicy?

    Dowiedz się więcej