Stal nierdzewna zaliczana jest do specyficznej grupy stali, które posiadają obszerne właściwości. Wykorzystuje się je w miejscach, w których materiał narażony jest na niekorzystne warunki. Dlatego właśnie spawanie stali nierdzewnej bydgoszcz często występuje w takiej branży, jak gastronomia. Materiał odporny na działanie wody wykorzystywany jest do produkcji piekarników, mebli kuchennych, zlewozmywaków, aparatury medycznej, czy artykułów motoryzacyjnych.
Na czym polega spawanie stali nierdzewnej?
Spawanie stali nierdzewnej jest procesem spajania powierzchni odpornych na szkodliwe warunki zewnętrzne. Jest ona odporna na korozję, natomiast nikiel znajdujący się w nim umożliwia spawanie materiału oraz jego obróbkę plastyczną na chłodno. Spawanie stali nierdzewnej bydgoszcz polega na łączeniu dwóch elementów za pomocą spoiwa, którym zazwyczaj jest drut spawalniczy. Stal nierdzewną możemy podzielić na kilka kategorii:
- Austenityczna — zawierająca co najmniej 16 procent chromu oraz 6 niklu. Wyróżnia się rozciągliwością.
- Ferrytyczna — posiada niską rozciągliwość oraz udarność.
- Martenzytyczna — jest podatna na pękanie, wyróżnia się dobrą udarnością, a w jej składzie występuje wysoka zawartość węgla.
- Duplex — inaczej mieszanka azotu, wolframu, chromu i molibdenu, co sprawia, że materiał jest odporny na rozciąganie.
MIG i TIG
Do grona najpopularniejszych metod spawania konstrukcji wykonanych ze stali nierdzewnej zaliczyć można MIG i TIG. Spawanie stali nierdzewnej bydgoszcz za pomocną metody MIG powoduje wytwarzanie ciepła przy użyciu łuku zajarzonego między spawanym elementem a metalowym drutem elektrodowym. Jedną z wielu zalet spawania metodą MIG jest głęboki przetop metalu, co zapewnia większa gęstość prądu. Podstawowymi parametrami metody MIG są:
- napięcie łuku,
- prędkość spawania,
- długość wolnego wylotu drutu elektrodowego,
- rodzaj przepływu gazu ochronnego,
- natężenie prądu.
Druga opcja polega na spawaniu łukowym z zastosowaniem wolframowej elektrody nietopliwej. Metoda TIG charakteryzuje się następującymi parametrami:
- prędkość spawania,
- napięcie łuku,
- średnica materiału dodatkowego,
- natężenie przepływu gazu ochronnego,
- rodzaj prądu.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://zetmark.pl/spawanie/