Śrutowanie stali jest procesem obróbki stalowych elementów, wpływającym na zewnętrzny wygląd metalu, jak i na wzmocnienie jego struktury, i uszlachetnienie powierzchni. Śrutowanie stali często mylone jest z piaskowaniem, ze względu na liczne podobieństwa, łączące owe procesy.
Na czym polega śrutowanie stali?
Śrutowanie stali polega na oczyszczeniu stalowych elementów przy pomocy materiałów, o właściwościach ściernych. Przy pomocy sprężonego powietrza tworzy się strumień ścierniwa, który oczyszcza stalowe powierzchnie i porywa je ochronną powłoką. Taki proces odbywa się w komorach bądź kabinach śrutowniczych, ze względu na bezpieczeństwo. Śrutowanie stali nadaje metalowi lekkiej chropowatości, która sprawia, że można potem pokryć go powłoką ochronną. Istnieją trzy stopnie, na jakich możemy oczyścić stalową powierzchnię: klasa Sa 1 pomoże nam pozbyć się rdzy, powłoki malarskiej i tłustych plam, klasa Sa 2 oczyści stal w taki sposób, że pozostać mogą pewne zanieczyszczenia na powierzchni, a klasa Sa 3 sprawi, że stal będzie całkowicie jednolita.
Dlaczego tak ważne jest śrutowanie stali?
Śrutowanie stali w dzisiejszych czasach stało się wymogiem. Stalowe elementy bardzo często stanowią o jakości finalnego produktu, tak więc musimy być pewni, co do trwałości takich elementów. W związku z tym tak ważne jest ich zabezpieczenie i zadbanie o utrzymanie ich właściwości. Dodatkowym atutem śrutowanie stali jest estetyka metalowych elementów. Taki rodzaj obróbki pomoże też, jeśli chcemy usunąć powłoki malarskie, rdzę lub zanieczyszczenia, ujednolicić powierzchnię i usunąć skutki poprzednich obróbek.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://alucrom.pl/