Transformatory toroidalne to urządzenia, które są odpowiedzialne za przekształcanie i przesyłanie układu napięcia i prądu przemiennego bez zmiany częstotliwości. Nazwy tych urządzeń wynikają z charakterystycznej konstrukcji złożonej z uzwojeń wokół żelaznego rdzenia. Cały proces jest okrężny, a dokładniej okrężny.
Budowa transformatora toroidalnego
Transformatory toroidalne to urządzenia elektryczne, których celem jest zastąpienie układów napięcia i prądu przemiennego układami o różnych wartościach, ale o tej samej częstotliwości. Dlatego można powiedzieć, że transformator wykorzystuje pole magnetyczne do zmiany wartości napięcia i prądu w obwodzie prądu niestałego. Zarówno transformatory, jak i transformatory toroidalne istnieją w życiu każdego, na przykład można je znaleźć w telewizji lub radiu. Jak sama nazwa wskazuje, transformator toroidalny przypomina koło. Zbudowany jest ze struktury uzwojeń nawiniętych, czyli tych części obwodu magnetycznego, które są odpowiedzialne za wytwarzanie pól elektromagnetycznych. Jednak w transformatorach toroidalnych uzwojenia oparte są na specjalnym rdzeniu toroidalnym, z czego korzysta nazwa rdzenia.
Omawiane transformatory toroidalne charakteryzuje konstrukcja o zamkniętej pętli. Dzięki niej, działanie urządzenia jest nieporównywalnie cichsze, a straty energetyczne w rdzeniu są mniejsze. Co więcej, toroidalna budowa transformatorów sprawia, że do ich produkcji wymagana jest mniejsza ilość komponentów, co bezpośrednio przekłada się na relatywnie niższą wagę w porównaniu do innych rodzajów urządzeń. Mimo że transformator toroidalny umożliwia przetwarzanie naprawdę dużej ilości mocy, to jednak charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością działania.
Rodzaje transformatorów toroidalnych
Pierwszym kryterium rozróżnienia różnych typów wyposażenia jest faza. Na rynku dostępne są transformatory jednofazowe i urządzenia trójfazowe. Zakres mocy każdej fazy zależy od produktu i wynosi od 10 do 2000 VA. Transformatory toroidalne można wyposażyć w wiele innych funkcji zwiększających jego atrakcyjność. Niektóre mogą być ekranowane magnetycznie lub elektrostatycznie. Z kolei pozostałe uszczelnione są żywicą epoksydową, co zapewnia dodatkową zewnętrzną ochronę urządzenia. Istnieją inne transformatory wyposażone w zabezpieczenie termiczne.
Dowiedz się więcej na: https://www.eltii.pl/